Boże Narodzenie w Szwajcarii

Aby urozmaicić dzieciom okres oczekiwania, wprowadzono zwyczaj kalendarza adwentowego z 24 okienkami, w których schowane są różnego rodzaju niespodzianki, powiązane z wydarzeniami i scenami biblijnymi.
W każdą kolejną niedzielę adwentu zapala się świeczkę w wieńcu adwentowy.
W okresie adwentowym Szwajcarzy umieszczają w oknach światełka. Najczęściej białe lub czerwone.

Tradycją są także kiermasze przed świąteczne. Najsłynniejszym kiermaszem w Szwajcarii jest Christimarkt w Zurychu, podczas którego wielometrowa choinka jest dekorowana kryształowymi ozdobami i mnóstwem świątecznych chatek.
Najpopularniejszą kolendą jest  jest „Cicha noc”, następnie „O, Du Fröhliche”, na trzecim miejscu sondaże podają utwór „O Tannenbaum

W katolickiej części niemieckojęzycznej św. Mikołaj (Samiklaus) przybywa w stroju przypominającym ubranie biskupa i w towarzystwie niedobrego pachołka (Schmutzli, Butzli, père fouettard). W rejonach protestanckich natomiast pojawia się on jako uosobienie starego, brodatego mężczyzny z laską.
Samiklaus i Schmutzli przychodzą do dzieci (na zamówienie rodziców) wieczorem 5 grudnia, zaś szkoły i przedszkola odwiedzają 6 grudnia w godzinach przedpołudniowych. Nie przynoszą prezentów, lecz rozdają orzechy, mandarynki i słodycze.

Kobiecy odpowiednik św. Mikołaja występuje we włoskojęzycznym Tesynie (Befana) i we francuskojęzycznej Szwajcarii zachodniej (Chauche-vieille).
w Szwajcarii zaś, szczególnie w części niemieckiej, panuje zwyczaj zapraszania na kolację wigilijną osób z domów dla bezdomnych.
W zależności od regionu, tradycji rodzinnych, zestaw wigilijnych potraw jest różny, ale na wigilijnym stole powinny znaleźć się wszystkie płody ziemi.
W Wigilię o północy rozbrzmiewają dzwony z wież kościołów katolickich i protestanckich, obwieszczając narodziny Jezusa, katolicy i protestanci przybywają do swoich kościołów na pasterkę. Dla szwajcarskich protestantów święta wspominające narodzenie Zbawiciela mają swój punkt kulminacyjny podczas wspólnego rodzinnego obiadu 25 grudnia, na który zaprasza się bliskich krewnych.

Udostępnij ten post

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz