Zwyczaje Wielkanocne w Szwajcarii •  Wielkanoc jest wyczekiwana szczególnie przez dzieci, bowiem w niedzielny poranek przed śniadaniem poszukują one jajek, ukrytych nocą przez zajączka wielkanocnego. Dawniej były to zwykłe jajka, dziś są to jajka czekoladowe, podobnie jak i zajączek, którego też można znaleźć obok jajek. Jeśli dziadkowie mieszkają w pobliżu, to dzieci szukają jajek także w ogródku dziadków.
 •  W kantonie Zurych (i nie tylko) dzieci zabawiają się z dorosłymi w  tradycyjną zabawę "Zwänzgerle". Polega ona na tym, że dzieci wychodzą na ulice z koszykami malowanych jajek (ugotowanych na twardo) i zaczepiają starszych pytaniem: "Tüend Si auZwänzgerle?!" (Gra Pan/i także w Zwänzgerle?).

  Gra polega na takim rzucie monetą dwudziestu rapów (centymów) tak, by utrzymała się krawędzią w jajku. Jeśli przebije skorupkę i wbije się w jajko i się utrzyma dorosły zachowuje swoją dwudziestkę i wygrywa jajko. Ponieważ jest to dość trudne zadanie (i wszystkim zależy raczej na wygranej dzieci), więc dzieci zachowują swe jajka i zdobywają kolejne monety. Zaczepiają tylko te osoby, które przegrywają. Trzeba mieć wiele monet przy sobie, by dać dzieciom szansę zarobku.
 •  

 • w kantonie Ticino, gdzie w miejscowości Mendrisio odbywa się co roku w Wielki Czwartek i Wielki Piątek tradycyjny marsz na Kalwarię -inscenizacja drogi Chrystusa na górę Kalwarię w strojach z tamtej epoki. Jest to impreza chętnie oglądana przez turystów z całego świata.
 •  
   
   
   
 • W miasteczku Romont  w Wielki Piątek odbywa się procesja żałobników ubranych w czarne szaty z zakrytymi głowami (Les Pleureuses), którzy na szkarłatnych poduszkach niosą narzędzia tortur Chrystusa i ręcznik, którym św. Weronika obmyła twarz Chrystusa z potu, w czasie, gdy dźwigał swój krzyż w drodze na szczyt. Ceremonia odbywa się w akompaniamencie śpiewów i modlitw.   
 •  

 • Innym ciekawym zwyczajem, wywodzącym się ze starej tradycji niemieckiej jest przystrajanie studzien kwiatami, gałązkami, kolorowymi wstążkami i jajkami. Taka tradycja zachowała się w miejscowości Nyon, leżącej koło Genewy na trasie Genewa - Lozanna. Podobnie jest w Bischofszell w kantonie Turgowia.
 • Jeszcze innym zwyczajem, wywodzącym się z prastarej tradycji wielkanocnej jest dzielenie się chlebem, serem i winem przez mieszkańców niektórych miejscowości w kantonie Valais
 •  
 •  

   -----


  Informacje były zbierane przeze mnie z różnych stron internetowych. Zostały użyte w mojej prezentacji z geografii w zeszłym semestrze.Udostępnij ten post

3 komentarze :

 1. Bardzo fajny i ciekawy post ;)

  rilseee.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawy zwyczaje i na pewno nie spotykane w Polsce ;p
  Tam przynajmniej dzieci muszą odnaleźć jajka, a nie od razu je dostają ;)

  http://tittadiary.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie słyszałam nigdy o tym :) Miło poznać zwyczaje innego kraju.

  http://mylifeisbeautiful304.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń