Zwyczaje Bożonarodzeniowe w Hiszpani

Chcę, aby ten blog miał w sobie także jakieś ciekawe treści, a nie tylko moje marudzenie na otaczający świat. Wzwiązku ze zbliżającymi się świętami postanowiłam zrobić post z ciekawostkami.

22 grudnia rozpoczyna okres świąteczny, wtedy ma miejsce najstarsza i największa loteria w Hiszpanii. Dzieci ze szkoły San Ildefonso losują i śpiewają numery losów. El Gordo (Nagroda główna) wynosi 4 mln euro.La Nochebuena - Wigilia
Tak jak w Polsce Hiszpanie spożywają uroczystą kolację w gronie rodzinnym. Nie mają jednak zwyczaju dzielenia się opłatkiem, zstępuje go chałwa zawinięta w opłatek zwana turron Tego dnia nie obowiązuje u nich post, więc w przeciwieństwie do nas spożywają dana mięsne. O to kilka świątecznych potraw: cochinillo (potrawa z młodego prosiaczka), jamon (suszona, surowa szynka), indyk, ryby i owoce morza; na deser turron i polvorones, marcepan, maślane ciasteczka.
Po kolacji Hiszpanie udają się o północy na  la Misa del Gallo.
El Día de Navidad 
Hiszpanie pierwszy dzień świąt spędzają w gronie rodzinnym. W nie których rodzinach daje się wtedy prezenty, ale tradycyjnie obdarowują się prezentami dopiero 6 stycznia.  

El Día de los Reyes Magos 
To właśnie w Święto Trzech Króli grzeczne dzieci dostają prezenty, a niegrzeczne węgiel. Wtedy też je się ciasto Roscón de Reyes, kto znajdzie w nim niespodziankę zostaje królem domu.

 

Udostępnij ten post

3 komentarze :

 1. O jacie! Tak się składa, że mamy koleżankę z Hiszpanii i nigdy nam na ten temat nic nie opowiadała <3 Niestety nie widziałyśmy się z nią około 1,5 roku :/ Mamy nadzieję, że przyjedzie na święta do Polski ^^ Buziaki ;*

  OdpowiedzUsuń
 2. Genialny post :)

  rilseee.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. moim marzeniem jest kiedys pojechac do Hiszpanii :) fajny post, ciekawy.

  OdpowiedzUsuń